Zeytinyağının Bilinmeyen Özellikleri

Romatizma, burkulma ve ağrılara iyi gelmektedir.
Merhemlerin ana maddelerinden biri olan zeytinyağı kesik ve yaraların tedavisinde kullanılır.
Çiğ süt, zeytinyağı ve su karıştırılarak elde edilen karışım egzama olan bölgenin tedavisinde kullanılır.
Saç dökülmelerine iyi gelir.
Tıraş köpüğü yerine kullanılabilir.
Sinek ısırıklarına iyi gelir.
Denizanası ısırıklarının tedavisinde kullanılır.  Yaranın bulunduğu bölgeye bir miktar sürülerek çeşitli  komplikasyonların oluşması engellenir.
Cildin radyasyondan korunması için kullanılır.
Ağrılı güneş yanıklarının tedavisinde kullanılır.
Cildin onarımı, nemlendirilmesi ve güzelleşmesi için kullanılır.
Kırışıkları önlemek için limon suyuyla karıştırılan zeytinyağı haftada iki kez cilde sürülür.
Varis tedavisinde masaj yaparak kullanılır.
Zeytingiller familyasına ait olan zeytin, Akdeniz bölgesinin meşhur besinlerinden biridir. Her mevsim yeşil kalabilme özelliğinin yanı sıra 200 yıl ömre sahip olan zeytin ağacı “ölmez ağaç” ve “hayat ağacı” olarak da adlandırılmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen besinlerden biri olan zeytin, zengin içeriği sayesinde birçok hastalığa karşı etkili koruma ve direnç sağlamaktadır.
 
Ülkemizde Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde verimli olarak yetiştirilen zeytin, dünyada ise Kırım, Kaliforniya, Güney Avustralya ve Orta Asya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Aralık ve Şubay ayları arasında toplanan zeytin, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra tek başına tüketilebileceği gibi çekirdeğinden elde edilen yağ da sıkça tüketilmektedir. Uzmanlar her gün düzenli olarak zeytinyağı tüketilmesi gerektiğini önerirken birçok derde deva olduğu konusunda da uyarıda bulunuyorlar.
 
İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayan zeytin, sindirim sisteminden beyin sağlığına kadar pek çok alanda etkili bir koruma sağlamaktadır. Zeytinin içerisinde A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, protein, kükürt, klor, potasyum, sodyum, demir, omega-3 ve omega-6 gibi önemli mineralleri içerisinde barındırmaktadır.

Diğer Ürünlerimiz