Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Parsiyel kelime anlamına bakıldığında parça, bir kısım anlamına gelmektedir. Bu konuda parsiyel nasıl yapılır? Taşımacılık ve sağlık sektöründe kullanılan sektörel terimler arasında yer alır. Parsiyel nakliyat, parsiyel taşımacılık gibi terimleri genelde internette görürsünüz. Gördüğünüz anda hayretler içine düşmeyin. Yurtdışı, yurtiçi nakliye hizmetlerinde aktif olarak kullanılan parsiyel bölümleri farklı müşterilerin ürünlerini bir alıcıya veya farklı müşterilerin ürünlerini farklı alıcılara taşıma, sevk etme işlemine denilmektedir.
 
Parsiyel nedir? açıklaması yukarıdaki belirttiğimiz gibidir. Parsiyel Nasıl Yapılır? Parsiyel Taşımacılık ile ilgili detaylar ise şöyledir:
 
Havayolu Parsiyel: Hava araçlarının kullanıldığı taşımacılık modülüdür. Yurtiçi ve yurtdışı nakliye taşımalarında havayolu parsiyel servisleri kullanılır.
 
Denizyolu Parsiyel: Denizyolu araçlarının farklı alıcılara veya aynı alıcıya gümrüklü, gümrüksüz olarak yurtiçi veya yurtdışına sevk edilmesidir.
 
Karayolu Parsiyel: Kara araçlarının yurtiçi ve yurtdışına parça yük taşımacılığı’dır.
 
Parsiyel Nasıl Yapılır?
 
Bu tip taşımacılıkta depo önemlidir. Depolama hizmetini nakliyeci kuruluş bünyesinde barındırır veya tedarikçilerle bu işlemi gerçekleştirir. Araçlar genelde kamyonet, kamyon, TIR kara nakliyesinde parsiyel taşımalarda kullanılır.
 
Parsiyel Taşımacılıkta Depolama Hizmeti Nasıl Verilir?
Parsiyel nakliye faaliyetlerinde talep edilen ürünlerin depoya sevk edilmesi için ön rezervasyon işlemi yapılır. Rezervasyon formunda hangi ülke veya şehire ne zaman çıkacak? Yükü getiren firma bilgileri ve yetkilisinin detayları forma işlenir. Kaç palet,  mal cinsi, ölçüleri, tonajı, istiflenme şekli yer alır. Bu bilgilere istinaden araç planlaması yapıldığı ve depo planlamasıda yapılır. Parsiyel taşımacılıkta depo konusu önemlidir. Dikkatli olunmaz ise vahim sonuçlar alınabilir. Genelde depolar yüklere sigorta yapabilmektedir. Sigorta konusu müşterinin talebine bağlıdır. Bazı depolar ise her giren yüke mecburi sigorta yaptırmaktadır. Depodaki zaman planlaması giriş – çıkış zamanına göre değişir.
 
Parsiyel Taşımacılıkta Araç Planlaması Nasıl Yapılır?
Araç planlaması yapılış şekli: Mal cinsi, ambalajlanma şekli, istiflenmesi, araç sevkiyat zamanlama planı ve dizpozisyon işlemleri yapılır. Dizpozisyon nasıl yapılır? İstiflenebilir yükleri kendi arasında planlarken; istiflenmeyen yüklere göre çözümler üretilir. Depolara gelen yükleme listesi firmalara göre yapılır. Denizyolu parsiyel işlemleri konteyner kapasitesine bağlı olarak yapılır. Deniz parsiyel işlemleri genelde 40 HC konteyner ile konsol açılmaktadır. Genelde limanda parsiyel yüklemeleri yapılır. Depo kullanan pek fazla firma bulunmaz. Uçak kargo parsiyel taşımacılık işlemleri ise daha farklıdır. Havalimanlarında yapılır. Yurtdışına sevk edilecek yüklerin önceden gümrüklenme işlemleri tamamlanması gerekir.
 
Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?
Yurtiçi ve yurtdışına sevkiyat olmak üzere ikiye ayrılır. Türkiye içerisinde sevkiyat yapmak şehirlerarası parsiyel taşımacılık hizmetine girerken. Türkiye’den gidecek veya Türkiye’ye gelecek parsiyel yüklemeler için Uluslararası Parsiyel nakliye denilmektedir. Yapılışı ise şöyledir: Rezervasyon, Planlama, Depolama, Sevkiyat şeklindedir.

Diğer Haberler